50-WMS

Czujniki rezystancyjne płaszczowe z osłoną metalową

Płaszczowe czujniki rezystancyjne w osłonie metalowej serii 50-WMS są powszechnie stosowane do pomiaru temperatury głównie w mediach ciekłych i gazowych w zakresie do 600°C,       w rzadkich przypadkach do 800°C. Typowe zastosowania obejmują przemysłowe urządzenia i instalacje chłodnicze i grzewcze,  piece grzewcze, znajdują zastosowanie w przemyśle energetycznym (wytwarzanie energii) i chemicznym. 

Więcej

 

Ta seria przemysłowych czujników temperatury  dostępna jest w różnych rozmiarach, o różnych średnicach rur ochronnych i może być wykonana ze zwężoną czy stopniowaną końcówką pomiarową, w zależności od pożądanej wytrzymałości lub czasu reakcji. Zaletą czujników z wymiennym wkładem pomiarowym jest możliwość wymiany demontażu wkładu np. dla potrzeb wzorcowania lub serwisu, bez konieczności rozszczelnienia instalacji procesowej. 

Właściwą dla miejsca montażu głębokość zanurzeniową można uzyskać poprzez zastosowanie uchwytów zaciskowych czy gwintowanych muf na osłonie czujnika. W ten sposób można również utworzyć dystans, między głowicą a złączem procesowym w celu zredukowania wpływu mierzonej temperatury na głowice przyłączeniową. Redukcja temperatury otoczenia głowicy jest szczególnie istotna  gdy wykorzystywane są przetworniki temperatury.

Armatury czujników tej serii wykonywane są głównie ze stali kwasoodpornych. Końcówki osłon zamykane na gorąco, albo zaspawywane.

Aby wydłużyć żywotność czujnika możliwe jest wzmocnienie grubości ścianki osłony i/lub  zastosowanie dodatkowej wewnętrznej osłony ceramicznej. 

Do budowy czujników stosowane są wszystkie powszechnie używane na świecie precyzyjne sensory pomiarowe, przyłącza procesowe (np.: kołnierze ruchome, uchwyty zaciskowe lub gwintowane mufy) oraz głowice przyłączeniowe.

W zależności od rodzaju połączenia (2-, 3- lub 4-przewodowe - co z kolei jest związane z uzyskaniem wysokiej dokładności pomiaru) termometry rezystancyjne składają się z 2, 4 lub 6 żył przewodników (wewnętrznych), otoczonych cienkim metalicznym płaszczem ochronnym. Przewodniki wewnętrzne są  izolowane proszkiem ceramicznym a całość mocno ściśnięta. Precyzyjny sensor umieszczony wewnątrz końcówki czujnika jest podłączony z przewodnikami wewnętrznymi.

 

Standardowy wkład pomiarowy wykonany jest z sensorem Pt100 o charakterystyce wg EN 60751, jakkolwiek wersje z  Pt500 lub Pt1000 też są produkowane. 

Do zastosowań specjalnych (wysoka precyzja, długa stabilność, itp.) rekomendujemy stosowanie sensorów o zawężonej tolerancji.

Wartości rezystancji oraz tolerancje naszych czujników rezystancyjnych odpowiadają wymaganiom i charakterystykom   EN 60751.

Ze względu na swoją budowę, płaszczowe czujniki rezystancyjne z dodatkową metalową osłona mają szereg zalet w porównaniu do standardowych rozwiązań:

  • Małe średnice wkładów płaszczowych (średnica 1,5 – 6,0 mm) do instalacji w wąskich osłonach.
  • Krótki czas reakcji na zmiany temperatury
  • Optymalna ochrona sensora dzięki zwartej, zamkniętej konstrukcji

Główne obszary zastosowania (50-WMS):

  • Przemysł energetyczny 
  • Przemysł chemiczny i petrochemiczny